Şimdi yükleniyor
×

Renault Austral E-Tech Yakıt Sorununa Çare mi?

renault austral 2024 hybrid elektrik

Renault Austral E-Tech Yakıt Sorununa Çare mi?

Austral’de yer alan ve 200’den fazla patente yol açan yenilikler arasında CO2 emisyonlarını en aza indirecek şekilde tasarlanan değişiklikler de yer alıyor.

Austral’in merkezinde, konfigürasyonunu sürüş koşullarına göre ayarlayan hibrit güç aktarım sistemi yer alıyor.

Bunlar arasında tam elektrikli, elektrikli ve benzinli motorun bir kombinasyonu ve rejenerasyon (tekerlekler aküyü şarj eden elektrik motorunu hareket ettirir) yer alır.

İkincisi ile, fren pedalına basıldığında veya gaz pedalı bırakıldığında gösterge panelinde ne kadar enerji üretildiğine ilişkin bilgi gösterilir.

En yeni nesil Austral’deki çoklu algılama teknolojisi, sürücülerin sürüş modunu direksiyon simidindeki bir düğme aracılığıyla uyarlayabileceği anlamına geliyor.

Üç önceden programlanmış mod (eko, konfor ve spor) ve sürücünün her ayarı kişiselleştirmesine olanak tanıyan dördüncü mod aracılığıyla direksiyon eforunu, motor tepkisini, iç aydınlatmayı, sıcaklığı ve gösterge paneli ekranını ve rengini değiştirirler. En dikkat çekici fark spor modundadır; direksiyon daha sıkıdır, motor daha duyarlıdır. Diğer ikisindeki farkı fark etmekte zorlanıyorum.

Araçta sunulanlara ek olarak, ‘My Renault’ başlığı altında bir dizi bağlantılı hizmet de mevcut.

Sürücüler için, örneğin bir otoparkta veya bir festival alanında farları yakıp korna çalarak arabalarının yerini tespit edebilmeleri gibi bir dizi kullanışlı hizmet sağlayan bir uygulama mevcuttur.

My Renault aynı zamanda aracın kilometresi, teknik özellikler listesi, dijital el kitabı ve canlı sohbetin yanı sıra servis sözleşmeleri, bakım günlüğü ve bayi iletişim bilgileri gibi araçla ilgili gerçek zamanlı bilgilerin görüntülenmesi gibi bazı standart özellikler de sunuyor.

Sürücü, bir arabanın servise ne zaman geleceğini öğrenebilir ve sistem, frenlerin, akülerin ve lastiklerin durumu hakkında uyarı vermek ve yedek parçalar sunmak için parça aşınmasını tahmin edebilir.

Filolar için Filo için Bağlantı adı verilen bağlantılı bir hizmet mevcuttur.

İdari yükü azaltmak, filo maliyetlerini en aza indirmek, sürücü güvenliğini artırmak ve bir çevre politikasını desteklemek amacıyla çok araçlı telematik verileri (kilometre, mekanik uyarılar, sürüş davranışı, yakıt tüketimi takibi ve GPS tabanlı araç konumları) toplanabilir.   

Şu ana kadar karşılaştığım tuhaflıklar arasında, arabaya her bindiğimde telefonumdaki Bluetooth bağlantısının benim müdahalem olmadan çalışmasını sağlama sorunları da vardı.

Ses sistemi varsayılan olarak radyoyu kullanıyor ve telefonuma bağlanmak için ekrandaki menüyü kullanmak her zaman anında çalışmıyor.

Sorunu çözmek, konsolu tekrar açıp kapamayı ya da ilgili sistemlere (Renault’ya karşı adil olmak adına telefonumu da dahil edeceğim) ‘yerleşmeleri’ için bir veya iki dakika vermeyi gerektirdi.

Bluetooth bağlantısını varsayılan yapmanın bir yolunu bilen varsa lütfen bana e-posta gönderin.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise koltukların otomatik konumlandırılmasıdır.

Austral favori konumunuzu ‘hatırlayabilir’ ve arabayı çalıştırdığınızda koltuk o konuma hareket eder. İstediğiniz zaman bir değişiklik yaptığınızda orta konsol aracılığıyla bunun hatırlanmasını isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Ancak yan aynalar koltuk konumuyla birlikte hareket etmiyor. Araç kilitlendiğinde varsayılan konuma hareket ederken, özellikle ofsayt aynasının en iyi konumda olduğundan emin olmak için her sürüşünüzde bunu kontrol ettiğinizden emin olun.


Rakiplerle karşılaştırıldığında nasıldır?

Renault, Austral’ın C segmentini yeniden fethetme girişimi olduğunu söylüyor.

Marka kaliteyi yükseltmeyi ve çok çeşitli güvenlik, konfor ve kullanışlı teknolojilerle övünmeyi teşvik ederken, bu çok yoğun segmentte bir filonun hangi aracı seçeceği, işletme maliyetleri ve vergiler gibi daha sıradan faktörlere bağlı olacaktır.

Austral için rakiplerini geride bırakan 57,7’lik birleşik mpg rakamını ortaya koyuyorlar. Mil başına yakıt rakamı 12,61 peni ile rakiplerinin altında, Kuga ise 14,15 ppm ile en yakını.

Bununla birlikte Sportage 29,76, Tucson 30,33 ve Kuga 34,69 ile karşılaştırıldığında 29,28 ppm ile en düşük değer kaybı rakamı geliyor.

Servis, onarım ve bakım maliyetleri göz önüne alındığında, Austral’ın 4,67 ppm’lik rakamı 4,02 ile Kuga’nın ve Sportage’ın (4,6 ppm) gerisinde kalıyor ancak Tucson’un 5 ppm’lik değerinin önünde bulunuyor.

Buna rağmen Austral, 46,55 peni ile en düşük mil başına maliyet rakamına sahip olurken onu Sportage (49,29), Tucson (50,27) ve Kuga (52,86) takip ediyor.

Son olarak CO2 emisyonları ve ayni yardım vergisi.


Kalitede bir adım adım ilerleme

Önceki incelememde bahsettiğim Austral’ın arka oturma alanından çıkan çıngırakla ilgili güncellemede, sanırım bunu durdurmanın bir yolunu buldum.

İsteğe bağlı ekstra olarak sunulan Harman Kardon ses sistemi, ön ve arka kapı panellerinde iki woofer ve bagajda bir sub-woofer dahil olmak üzere 12 hoparlörle birlikte gelir. Woofer’ların ses düzeyinin ayarlanması, stereodaki özellikle baslı parçalardaki rahatsız edici gürültüye son verdi.

İnsan ve makinenin çarpıştığı nokta, herhangi bir arabanın sürücü koltuğudur ve bir arabanın mümkün olduğu kadar tatmin edici veya en azından zararsız olduğu kararı açısından kritik öneme sahiptir.

Bagaj Hacmi (dm3)500

Bu deneyimin merkez noktası 12 inçlik ekran ve dokuz inçlik baş üstü ekranıdır. Play, Haritalar ve Asistan dahil olmak üzere, rota planlama, park yeri bulma ve ev cihazlarını kontrol etme konusunda destek sunan 35’e kadar ek uygulamayla tamamlanan çeşitli Google hizmetleri mevcuttur.

Cömert boyutlu orta ekran, sürüş deneyiminin en olumlu yönlerinden biridir. Renault, bunun bir araca takılan en büyük araçlardan biri olduğunu iddia ediyor ve oranları ve netliği, rota navigasyonunu Austral araçlarının en kullanışlı ve kullanıcı dostu araçlarından biri haline getiriyor.

Google Haritalar’ı biliyorsanız, özellikle hareket halindeyken en az sıkışık rotayı bulma konusunda rota planlamanın ne kadar önemli olabileceğini bilirsiniz.

Kullanılabilirliği daha da artıran şey, direksiyon simidinin üzerindeki gösterge panelinde haritalama ekranının basitleştirilmiş bir versiyonunun bulunmasıdır.

Ona bakmak da daha kolay ve daha güvenlidir. Bu artı geniş yüksek çözünürlüklü ekranın bir araya gelmesi, geleneksel olarak bir havalandırma deliğine sıkıştırılmış bir kızakta tutulan cep telefonunuzu kullanmak zorunda kalmamanızın bir nedenidir, böylece onunla oynamanın cazibesi de ortadan kalkar.

Ayrıca orta saklama kutusunun üstünde kablosuz telefon şarj noktası da bulunuyor. Bir telefonun koruyucu kılıfı ‘üzerinden’ bile çalışır. Telefon Bluetooth ile bağlandığında şarj seviyesi multimedya ekranında gösterilir.

Markayı teknoloji ve bağlantılı hizmetlerde bir endüstri standardı haline getirme arzusunda Renault, Avustralya’da benim tahminime göre bunu başarmak için uzun bir yol kat etti.

Renault, Austral’in sürücüler ve filo yöneticileri için sorunsuz olmasını sağlamaya yönelik test sürecini, üretimin her aşamasında titiz olarak tanımlıyor. Diğer üreticilerin rakamlarını bilmiyorum ama bu SUV’un rakamları etkileyici görünüyor.

Tasarım aşamasında otomobilin yaklaşık 1000 puanı personel (ve bir tüketici paneli) tarafından değerlendirildi; Austral E-Tech hibriti, lansman öncesi testlerde tüm yuvarlak tiplerde yaklaşık iki milyon mil (dünyanın etrafında 75 kez) sürüldü. Bu test ile 350 adet iyileştirme yapıldı.

Keşke bilim adamlarından/tüketicilerden biri, bazı düşük bas frekanslarının arabanın arkasında sol omzumun üzerinden bir yerde bir tıkırtıya yol açtığını fark etmiş olsaydı. İsteğe bağlı Harman Kardon, 485 watt’lık ses sistemi ile sinir bozucu.

Arka koltukta oturarak araştırdım ve sorun 12 hoparlörden birinin etrafındaki iç panelin derinliklerine gömülmüş gibi görünüyor.

Avustralya’da kaliteye verilen önemin bir örneğini görmek ister misiniz? Kayar kol dayanağı.

Araç yavaşlarken ve fren yaparken, SUV’u fişe takmak için herhangi bir imkan olmadan, bataryanın tanıdık bir şekilde şarj edilmesiyle sıfır emisyonlu şehir içi sürüş için yalnızca elektrikli bir mod bu durumdan faydalanıyor.  

Renault, tam elektrikli modda şehir içi yollarda sürüşün %80’inin mümkün olduğunu vurguluyor; bu da içten yanmalı motora kıyasla yakıt tüketiminde %40’lık bir azalmaya denk geliyor. Bu nedenle Austral’ın 600 mil menzilli bir EV olduğu söyleniyor.  

Temel istatistikler 60,1 mpg kombine çevrim verimliliği ve 105 g/km CO2 emisyonlarıdır. Ayni yardım %27, bir yıllık VED 175 £ ve sigorta notu 23E’dir. 

Bu nedenle Renault, Austral’in en uygun maliyetli hibrit SUV’lardan biri ve “dizel için gerçek bir alternatif” olduğunu iddia ediyor. 

Austral, Techno, Techno Esprit Alpine ve Iconic esprit Alpine olmak üzere üç donanım seçeneğiyle sunuluyor. Esprit Alpine markasına sahip ilk Renault modelidir. 

 Yerleşik teknolojinin temel taşı, Google’ı da içeren OpenR Link multimedya sistemidir.  

OpenR Link, aracı bir akıllı telefon kadar sezgisel hale getirmek için tasarlandı; Austral, Android işletim sistemini temel alan ‘son teknoloji yazılım ve optimize edilmiş bağlantı’ ile donatılmış donanım görevi görüyor.  

Dolayısıyla, eklenti veya kablosuz olarak Android Auto ve Apple CarPlay ile doğal olarak uyumludur ve My Renault uygulamasındaki özelliklerle tamamlanan Google Haritalar ile navigasyon, Google Asistan ve Google Play uygulamaları ile eller serbest yardım sunar.  

Yukarıdakilerin tümü dikkate alındığında, eğer bir hybrid Austral’e sahip olmak istiyorsanız, hem aracınızın ömrünü uzatmak hem de daha ekonomik (bataryanızın daha hızlı şarj olmasını sağlar) kullanmak için alır almaz mutlaka bir VGT bayisine uğramanızı kesinlikle tavsiye ederim.