Şimdi yükleniyor
×

Sürücüsüz Geyik Testi! IM L6

çinli lm6 geyik testi başarısı

Sürücüsüz Geyik Testi! IM L6

Kısa süre önce yayınlanan bir videoda IM L6 sedan, geyik testini 71 km/s hızla gerçekleştirmeyi başarıyor. Bunu sürücüsüz yaptığını anlayana kadar o kadar da etkileyici bir hız değil. Otomobilin mayıs ayındaki lansmanı öncesinde SAIC, özellikle ‘akıllı dijital şasi’ açısından otomobilin yeteneklerini yoğun bir şekilde zorluyor ve aynı zamanda IM L6’nın neredeyse imkansız otomobil becerileri sergilediğini de gösterdi.

İnsanlı IM L6, geyik testini daha yüksek bir hızda yapabilmelidir. Otomobilin stabilitesi açısından testin anahtarı olan birinci nesil Mercedes-Benz A-Serisi, test sırasında 60 km/saat hızla takla attığı akıllardan çıkmıyor.

Muhtemelen IM L6’nın sonuca ulaşmasına yardımcı olan şey, arabanın dört tekerlekten direksiyon sistemidir. Bu, otomobilin yengeç yürüyüşü, yerinde 45° dönme ve paralel park etmede devrim yaratma gibi şeyleri yapmasına olanak tanıyan, kendi geliştirdiği akıllı dijital şasinin bir parçasını oluşturuyor.

Bu tür manevraları başarmanın anahtarı otomobilin araç hareket kontrol cihazıdır (VMC). Komutları aldıktan sonra direksiyon, frenleme ve süspansiyon arasındaki koordinasyon yoluyla altı yöndeki (ön, arka, sol, sağ, yukarı, aşağı) hareketi kontrol edebilir.

8 Nisan’daki IM L6 Teknoloji Konferansı’nda ‘akıllı dijital şasi’ hakkında daha fazla bilgi edineceğiz. Ayrıca muhtemelen 1.000 km’yi aşan bir CLTC menzili sunması gereken yeni 130 kWh batarya hakkında da daha fazla bilgi edineceğiz. İlginç bir şekilde Hızlı Teknoloji artık bundan daha önce bildirilen katı hal yerine yarı katı hal olarak bahsediyor .

IM L6, Şubat ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı ve markaların ihracat pazarlarına girişine öncülük edecek. Yeni otomobilin uzunluğu, genişliği ve yüksekliği 4931/1960/1474 mm, dingil mesafesi ise 2950 mm. Ağırlık, arkadan çekişli versiyon için 2040 kg, dört tekerlekten çekişli performans versiyonu için ise 2250 kg’dır. Arkadan çekişli otomobilde 250 kW’lık bir elektrik motoru bulunurken, performans versiyonları bunu 379 kW’lık bir motorla değiştiriyor ve ön aksa 200 kW’lık bir motor ekliyor.

Lansman sırasında araç, CATL’den 90 veya 100 kWh üçlü lityum (NCM) pil paketleri seçeneğiyle gelecek. Daha küçük paket, arkadan itişli versiyona 720 km CLTC menzili ve dört tekerlekten çekişli versiyona 700 km verirken, 100 kWh batarya sırasıyla 770 km ve 750 km sağlıyor.

IM Motors, 2020 yılında SAIC Motor, Alibaba Group ve Zhangjiang Hi-Tech’in ortak girişimi olarak kuruldu. İlk model, 2022’de satışa sunulan L7 sedandı ve onu o zamandan beri LS7 ve LS6 SUV’lar takip ediyor.

Geyik testini geçebilmek için otomobilin testi 72 km/saat hızla yapabilmesi gerekiyor, dolayısıyla aslında IM L6 testi geçemedi. Ancak bu bir teknik detaydır. Muhtemelen çok az sürücü böyle bir manevrayı denemiştir ve kişisel deneyimime göre Nio ES6 ile sadece 60 km/saat hıza ulaşabildim, ancak Nio bunun 80 km/saat’i aştığını söylüyor. Dolayısıyla, testle ilgili gerçek deneyimi olmayan pek çok sürücünün, sürücüsüz 71 km/s hıza ulaşması pek olası değil.

Açıkçası IM L6, tüm manevraları yapan GIF’lerde çok etkileyici görünüyor ancak bence herkesin sorması gereken soru, normal bir sürücünün bunu araba ile yapabileceği ve bunu yapmanın ne kadar kolay olacağıdır. IM L6 Teknoloji Konferansının araç ve yetenekleri hakkındaki bazı sorularımıza yanıt vereceğini umuyoruz.

IM L6, Xiaomi SU7’den sonra bu yıl izlenecek arabalardan biri olmaya hazırlanıyor. IM markası şu ana kadar hem markanın vaat ettiği teknoloji hem de fiili satışlar açısından yetersiz kaldı. Ancak öyle görünüyor ki IM L6 markanın çığır açan arabası olabilir.