Şimdi yükleniyor
×

IM L6 Çin’de ses getiren yenilik hızlı şarj

im l6 yeni sıradışı çinli

IM L6 Çin’de ses getiren yenilik hızlı şarj

SAIC Motor Corp’un bir yan kuruluşu olan IM Motors, merakla beklenen IM L6 ile otomotiv dünyasında ses getiriyor. Geyik testini sürücüsüz olarak 71 km/saat hızla geçmesiyle dikkat çekti . Ayrıca, elektrikli araç aküsü kapasitesinin gelişimini simgeleyen, 1.000 km CLTC menziline sahip yeni 130 kWh katı hal aküsünü de piyasaya sürüyor. Ön siparişlerin başlamasıyla birlikte fiyatı ve diğer detayları açıklandı.

im l6 yeni sıradışı çinli
im l6 yeni sıradışı çinli

IM L6 üç farklı modelde sunulmaktadır. Ön satış ÇİN fiyatları aşağıdaki gibidir:

  • Standart Maksimum: 230.000 yuan’ın (31.800 USD) altında fiyatlandırılır
  • Yüksek performans: 299.900 yuan’ın (41.480 USD) altında fiyatlandırılır
  • Lightyear Max (katı hal pil ile donatılmıştır): 330.000 yuan’ın (45.640 USD) altında fiyatlandırılır

Lansman etkinliği sırasında IM, 900V katı hal pilinin (SSB) resmi olarak “Işık Yılı” olarak adlandırıldığını duyurdu. 400 kilowatt ile sadece 12 dakikada 400 kilometre menzil eklenebiliyor. IM, CLTC’nin menzilinin 1000 kilometreyi aşacağını iddia ediyor. Bu, üst donanım modeli Lightyear Max ile standart olarak gelmektedir.

Pil tamamen katı halde değil, yarı katı haldedir; bu, enerji taşıyan sıvının bazı katı türler içerdiği anlamına gelir. IM Motors, 130 kWh Lightyear katı hal pilinin ultra hızlı şarj özelliklerine sahip endüstrinin ilk seri üretilen yarı katı hal pili olduğunu iddia ediyor.

Diğer varyantlar, 700-770 km CLTC menzil sağlayan, standart sıvı elektrolitli, 90 kWh ve 100 kWh olmak üzere iki NMC akü seçeneğine sahiptir.

im l6

IM L6 markanın son modelidir. 4931/1960/1474 mm ölçülerinde ve 2950 mm dingil mesafesine sahiptir. Hatchback olarak diğer IM modellerinin tasarım dilini sürdürerek daha fazla bagaj alanı ve esneklik sağlar. İçeride ise POPO koltuklar kullanılıyor. Ön koltuğun arkasındaki manyetik emme diskleri, arkadaki yolcuların kullanması için bir telefon, tablet veya ayna tutmak için kullanılabilir. Geniş bir panoramik çatıya sahiptir. 60/40 oranında katlanabilen arka koltuklar, büyük bagaj taşırken daha fazla genişletilebilirlik sağlar.

im l6 iç görseli

IM L6, Nvidia Orin X, Qualcomm 8295 ve LiDAR ile donatılmıştır. Çok açılı Carlog (araç içi Vlog kaydı için yerleşik kameraların kullanılması) ve City Drive (araç ekranında yerel içerik sağlanması) gibi yenilikçi özellikler sunar. Otomobilde ayrıca akıllı sürüş fonksiyonları da bulunuyor.

Ayrıca araç, DZT dinamik izleme teknolojisi (360° kamera kullanarak tehlikeli nesneleri tespit etme) ile donatılmıştır. Şehir NOA sürüş asistanı bu yıl içinde ülke çapında piyasaya sürülecek.

Yeni araba aynı zamanda iPhone’lardaki görüntüleri yansıtmak için bir “Apple ekosistem eklentisi” de sunuyor.

im l6 bagaj

Yeni otomobil, arka tekerlek yönlendirmesi, akıllı elektronik sönümleme, havalı süspansiyon ve daha fazlasıyla donatılmış birinci nesil VMC (Araç Hareket Kontrolü) akıllı dijital şasi teknolojisine sahip olacak. Bu teknoloji, dar virajlarda kullanılan “yengeç yürüyüşü” ve gelişmiş paralel park etme gibi benzersiz manevralara olanak tanıyor.

IM L6, maksimum 21.000 rpm hıza sahip, kendi geliştirdiği bir “Hurricane motoru” ile donatılmıştır. 0’dan 100 km/saat hıza 2,74 saniyede çıkabiliyor. Çift motorlu dört tekerlekten çekişli modelde 200 kW ve 379 kW olmak üzere iki motor bulunur. Maksimum 268 km/saat hıza ulaşabiliyor. Tek motorlu modellerin 216 kW, 248 kW ve 300 kW olmak üzere 3 seçeneği bulunmaktadır.

im l6 teknolojisi

IM Motors , SAIC Motor Corporation Group , Zhangjiang High-Tech Park ve  Alibaba Group’un işbirliğiyle  Tesla ve Nio gibi şirketlere rakip olmayı amaçlıyor. SAIC, IM markalı araçlar üretmektedir.

IM araçları şu anda yalnızca Çin Anakarasında satılmaktadır. IM, 2023 yılında toplam 38.253 adet satış gerçekleştirdi. Satış rakamları rakiplerinin oldukça gerisindedir. Tesla aynı dönemde Çin’de 645.000’den fazla araç sattı. 100.000’in üzerinde sipariş alan yeni Xiaomi SU7’yi de unutmayalım. IM Motors CEO’su Liu Tao, etkinlik sırasında IM L6’yı doğrudan Xiaomi SU7 ile karşılaştırdı. IM’nin L6 ile sayı atması bekleniyor.